Czym jest depresja poporodowa i kiedy należy działać

Czym jest depresja poporodowa i kiedy należy działać

Ludzie korzystają z pomocy psychologa czy psychiatry z bardzo wielu przyczyn. Czasami są to niewielkie problemy, a czasami naprawdę poważne traumy. Jednym z takich częstych, poważnych, wymagających leczenia powodów jest depresja poporodowa. Temat znany wielu młodym kobietom, a niejednokrotnie bagatelizowanych przez ich otoczenie.

Depresja poporodowa – jak z nią walczyć?

leczenie depresji poporodowej w KrakowieWiele osób zupełnie nie jest świadomych zagrożenia, jakim jest depresja poporodowa. Należy powiedzieć, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej choroby. W mediach, w społeczeństwie, temat ten jest często pomijany. A należałoby go odpowiednio nagłośnić i promować zarówno profilaktykę, jak i leczenie. Na czym w ogóle polega depresja poporodowa? Młode mamy zapadają na rodzaj depresji, która pojawia się w krótkim czasie po porodzie. Początkowe objawy mogą być bardzo różne – bezsenność, spadek popędu seksualnego, skrajna niechęć do dziecka lub dokładnie odwrotnie, czyli przesadne martwienie się o jego zdrowie. Najczęściej ten stan trwa kilka miesięcy, czasem rok. Na depresję poporodową zapadają z reguły bardzo młode matki, chociaż nie tylko. Jeżeli zatem staniemy się ofiarą depresji poporodowej to powinniśmy zacząć działać. Tak samo, jeżeli niepokojące objawy zauważymy u naszej córki, partnerki, koleżanki. Powinniśmy dać jej wtedy bodziec do działania. Co możemy zrobić? Warto wybrać się do specjalisty. Na przykład leczenie depresji poporodowej w Krakowie jest przedmiotem działania wielu psychologów czy psychiatrów.

Depresja poporodowa może stać się bardzo poważną chorobą, dlatego żadnego symptomu nie wolno bagatelizować. Objawy powinniśmy natychmiast sprawdzać, bo mogą się one przekształcić w coś dużo groźniejszego, a wtedy leczenie stanie się coraz trudniejsze.

Close Menu