Dlaczego warto stosować aktywny węgiel pylisty

Dlaczego warto stosować aktywny węgiel pylisty

Zakłady przemysłowe zużywają miliardy ton wody rocznie. W wyniku użycia wody, powstają ścieki, często zanieczyszczone do tego stopnia, że miejskie systemy oczyszczania wody nie dadzą rady ich przetworzyć. Żeby uratować tak ogromne ilości wody, należy je oczyścić w odpowiedni sposób.

Zalety dozowania aktywnego węgla pylistego

dozowanie węgla pylistego aktywnegoWęgiel aktywny, dzięki swoim niezwykłym właściwościom absorpcyjnym, wchłania toksyny, szkodliwe związki chemiczne oraz inne zanieczyszczenia.  Węgiel pylisty, to węgiel aktywny, którego granulki zostały zmielone do rozmiaru setnych części milimetra. Specjalne systemy pozwalają na dozowanie węgla pylistego aktywnego w procesach uzdatniania wody pitnej, usuwania związków organicznych w oczyszczaniu ścieków, wzbogacania osadu czynnego, odbarwiania produktów chemicznych i spożywczych. Dla porównania w miejskich oczyszczalniach, stosuje się węgiel aktywny granulowany, który poprawia smak, barwę i zapach uzdatnianej wody, usuwa pestycydy i związki humusowe, ale nie poradzi sobie z poważniejszymi zanieczyszczeniami, ze względu na swoją odmienną formę. Żeby jeszcze bardziej poprawić wydajność węgla pylistego, zaleca się dozowanie go przez filtry pośpieszne. Ta metoda pozwala na usunięcie cząsteczek, których nie można wyeliminować w inny sposób, na przykład poprzez koagulację. Obniża też zapotrzebowanie na środki dezynfekujące i usuwa efekty uboczne ich stosowania. Obniża utlenialność oraz indeks nadmanganianowy w wodzie. Dozowanie węgla aktywnego może być przeprowadzane okresowo – tylko wtedy, kiedy jest to wymagane.

Według najnowszych badań, przeprowadzonych w kilku stacjach uzdatniania wody na terenie całego kraju wynika, że dozowanie węgla pylistego w filtrach węglowych, umożliwia najbardziej optymalne wykorzystanie jego zdolności absorpcyjnych, co znacznie poprawia jakość wody.

Close Menu