Doglebowe nawożenie kukurydzy

Doglebowe nawożenie kukurydzy

Kukurydza jest rośliną, która wymaga bardzo dobrych warunków glebowych oraz atmosferycznych. Jej uprawianie, szczególnie na ziarno wiąże się z dużymi nakładami pracy, jednak przy odpowiednich technikach i nawożeniu może być bardzo owocne, co wpływa na zarobek rolnika. Bardzo ważne jest nawożenie kukurydzy doglebowe.

Dlaczego doglebowe nawożenie kukurydzy jest ważne?

nawożenie kukurydzy na ziarnoTrzeba wiedzieć o tym, że kukurydza wymaga bardzo dużo składników, które są potrzebne do jej wzrostu. Wyróżniamy nawożenie doglebowe oraz dolistne. Te dwa rodzaje nawożenia kukurydzy na ziarno bardzo dobrze się uzupełniają. Skupiając się na tym doglebowym, warto powiedzieć, że nawożenie kukurydzy na ziarno musi odbywać się tylko przy użyciu dobrych nawozów, które są indywidualnie przeznaczone do kukurydzy. W glebie nie może zabraknąć wielu składników mineralnych będących jej budulcem. Chodzi tutaj głównie o fosfor i azot, czyli to, czego potrzebują wszystkie rośliny. Ale nie tylko. Kukurydza potrzebuje bardzo dużo magnezu i żyznej gleby, która zawiera również potas. Tylko nawozy z zawartością tych składników będą wstanie odżywić roślinę tak, by spełniła oczekiwania rolników. Glebę nawozi się w okresie wiosennym, tuż przed siewem kiedy temperatury są jeszcze niesprzyjające. Wówczas ten nawóz jest szczególnie potrzebny, by sadzonki kukurydzy mogły się dobrze ukorzenić w glebie. Dawki nawozów muszą być stosowane indywidualnie, dlatego też warto jest robić analizy składu chemicznego gleby. Ponowne nawożenie gleby powinno nastąpić zaraz po żniwach, czyli w okresie jesiennym.

Kukurydza nie jest rośliną prostą w uprawie, jednak przy zastosowaniu dobrego nawozu do gleby, plony będą dorodne. Dzięki fosforowi, potasowi, azotowi i magnezowi, ziarna kukurydzy będą duże, co wpłynie bardzo dobrze na sprzedaż tych ziaren.