Firmy na sprzedaż

Firmy na sprzedaż

Myśląc o posiadaniu własnej firmy, każdy myśli o całej tej procedurze składania wniosków, potem kupowania wyposażenia, a następnie rozkręcania działalności. Jeżeli kupimy już działającą firmę, to zaoszczędzimy sporo pieniędzy i czasu. 

Po co wystawiać firmę na sprzedaż? 

firma na sprzedażW większości przypadków firmy są nierozerwalnie związane ze swoimi właścicielami i na ogół nie istnieją one bez nich. Jednak jest możliwa sprzedaż firmy, choć wymaga to spełnienia odpowiednich warunków i dopełnienia pewnych formalności. W większości przypadków firma na sprzedaż jest wystawiona z powodu ogłoszenia upadłości, bankructwa, lub z jasno niesprecyzowanych powodów. Jeżeli zamykamy firmę, która posiada na stanie duży zapas magazynowy oraz dysponuje licznymi środkami trwałymi, to będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty dużego podatku na jej zakończenie. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wystawienie jej na sprzedaż. Na rynku jest wielu chętnych, którzy wolą kupić firmę i nie zaczynać od zera. Takie rozwiązanie jest dobre, jeżeli nie mamy konkretnego pomysłu na własną firmę, a posiadamy dużą wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu. W momencie sprzedaży, firma uzyskuje nowego właściciela, więc konieczne są niezbędne zmiany w spisie przedsiębiorców w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, lub korekty w Krajowym Rejestrze Spółek, jeżeli sprzedawana firma jest spółką. Na kupno firmy, najczęściej są chętni przedsiębiorcy, którzy mają już swoje, dobrze rozwinięte firmy. 

Na sprzedaży firmy w większości przypadków nie da się zarobić, ale można znacznie zmniejszyć koszty związane z jej zakończeniem. Najważniejsze jest dokładne przeczytanie umowy i sprawdzenie wszystkich szczegółów, które będą miały wpływ na przyszłość firmy.

Close Menu