Mutacja czynnika V Leiden – wpływ na ciąże

Mutacja czynnika V Leiden – wpływ na ciąże

Po ustabilizowaniu sytuacji życiowej to jest znalezieniu dobrze płatnej pracy oraz zakupie naszego wymarzonego domu, wraz z mężem postanowiliśmy zacząć starać się o potomstwo. Niestety jestem osobą chorującą na przewlekłe choroby i podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny musiałam najpierw skonsultować ze swoimi lekarzami. 

Profilaktyka badań genetycznych

czynnik v leidenPrzy pierwszej wizycie u swojego doktora i długiej rozmowie dotyczącej planowania potomstwa, dostałam szereg skierowań na badania. Należało sprawdzić, w jakiej kondycji jest mój organizm. Ciąża wiązała się z odstawieniem wielu starych leków, ale też z przyjmowaniem nowych leków. Nowe leki miały za zadanie utrzymać ewentualną ciążę oraz nie pozwolić na to, aby choroby, na które cierpię wybudziły się ze stanu remisji. Jednym z wielu badań, jakie musiałam zrobić, to badania genetyczne. Jedno z tych zleconych badań miało na celu sprawdzenie mutacji krzepnięcia krwi, gdzie odgrywa kluczową rolę czynnik v leiden. Mutacja tego czynnika zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, udaru mózgu czy zawału serca. W ciąży zaś może prowadzić do częstych poronień i komplikacji położniczych. Organizm kobiety naturalnie przygotowuje się do porodu i w czasie ciąży, zwiększa się krzepliwość krwi, co zapobiegać ma masywnym krwotokom podczas porodu. Zatem mutacja czynnika v leiden zwiększa nadkrzepliwość krwi. Nadkrzepliwość może powodować również problemy z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, co grozi samoistnym poronieniem. Stąd też wielu lekarzy proponuje wykonanie tego badania, aby w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, które zwiększy szanse na szczęśliwe donoszenie ciąży i uniknięcie komplikacji. 

W moim przypadku badanie genetyczne wypadło negatywnie i mogę odetchnąć z ulgą. Jednak każda przyszła świadoma zagrożeń mama powinna zrobić takie badanie, aby czuć się bezpiecznie. Badanie to pozwala na podjęcie odpowiednich kroków, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swojego nienarodzonego maleństwa. 

Close Menu