O kaloszach z podnoskiem

O kaloszach z podnoskiem

Ludzie używają butów już od starożytności. Ewoluowały one od prostych sandałów składających się z podeszwy i kilku wiązań do różnorodnych, często wyspecjalizowanych typów obuwia. Niektóre buty są zakładane jedynie sytuacyjnie (nie jest to jednak reguła). Jednym z takich typów jest szeroka rodzina obuwnicza zwana potocznie kaloszami. Na nich się w tym tekście skupię.

Kto może potrzebować kaloszy z podnoskiem?

kalosze z podnoskiemDo rodziny kaloszy należą gumowce, gumofilce oraz kalosze właściwe. Różnią się one stopniem ochrony stopy i łydki. Zwykłe kalosze ochronią nas właściwie tylko przed wilgocią. Niemniej jednak dla większości użytkowników jest to wystarczająca funkcjonalność. Ci, którzy potrzebują bardziej wyspecjalizowanej ochrony sięgną po gumowce. Najczęściej chronią one przed różnego rodzaju olejami i smarami. Są one przeznaczone do nieco innych, cięższych robót niż kalosze, mogą jednak je z powodzeniem zastąpić. Gumofilce znajdą zastosowanie przy pracy w niskich temperaturach. Nie mniej ważna niż ochrona przed wilgocią jest wytrzymałość kaloszy. Tutaj pierwsze skrzypce grają kalosze z podnoskiem i/lub wkładkami antyprzebiciowymi. Takie wkładki i metalowe podnoski są użyteczne na placach budowy, w leśnictwie, przemyśle, itp. Zazwyczaj nie są one konieczne do prywatnego, „domowego” użytku. Typ kaloszy, specjalne wkładki, podnoski i inne tego typu dodatki wpływają na cenę kaloszy.

Podsumowując, pracownicy specjalistycznych zawodów mogą potrzebować kaloszy z podnoskiem. Kupując kalosze należy choć chwilę się zastanowić do czego będą one przez nas używane. Zazwyczaj drogie gumofilce nie pokażą pełni swych możliwości na nogach przeciętnego użytkownika. Tym niemniej każdy gospodarz domu na wszelki wypadek powinien posiadać choć jedną parę kaloszy.

Close Menu