Tradycyjny tynk gliniany

Tradycyjny tynk gliniany

Coraz większą popularnością w architekturze cieszą się tradycyjne rozwiązania, takie które kojarzą się nam raczej z budownictwem stosowanym wieki temu, niż ze współczesnymi budynkami. Skąd to wynika? Myślę, że coraz więcej osób decyduje się na tradycyjne style, ponieważ jest to bardzo modne.

Naturalność i piękno tynku glinianego

tynk glinianyDawne techniki architektoniczne to doskonały przykład na to, że ludowe i z pozoru niemodne już elementy wciąż są żywe i obecne w naszym życiu. Trend powrotu do natury jest obecny nie tylko w budownictwie, ale również w każdej dziedzinie naszego życia. Wyraża się on w modzie, w urządzaniu wesela, czy nawet w jedzeniu. Wracając jednak do architektury. Jednym z najbardziej charakterystycznych trendów, wiążących się z powrotem do tradycji jest tynk gliniany. Na czym polega ta technika? Tynk, który spoczywa na ścianach domu wykonany jest z gliny. Jest to jeden z najstarszych znanych ludzkości materiałów budowlanych. To również jeden z najzdrowszych materiałów. Wpływa korzystnie na nasze oddychanie oraz odporność. W jaki sposób? Glina jest bardzo naturalnym tworzywem, więc jej właściwości mają duży wpływ na nasze ciało. Jak wykazały badania tynki gliniane nie mają w ogóle niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. W czasach, gdy wiele rzeczy jest niezdrowych, to bardzo dobra informacja. Materiał gliniany jest również antyalergiczny, dlatego to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które uczulone są na inne, częściej spotykane materiały budowlane.

Co jednak najbardziej przekonuje ludzi, którzy decydują się na wybór tynku glinianego? Estetyka! Trzeba przyznać, że domy pokryte tego rodzaju tynkiem są bardzo malownicze, mają w sobie wiele uroku. Domy pokryte tynkiem glinianym, które w dodatku są kolorowe wyglądają jak z bajki. 

Close Menu