Zasada działania rekuperacji

Zasada działania rekuperacji

 

Obecnie we wszystkich domach energooszczędnych montuje się system rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dlaczego? Ponieważ, dzięki niej nie tylko oszczędzamy, ale również znacznie poprawiamy komfort swojego życia. Jak to możliwe? Tego dowiemy się już za chwilę.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

rekuperacjaWielu z nas pewnie zadaje sobie pytanie czym jest rekuperacja? Otóż jest to energooszczędna wentylacja z odzyskiem ciepła, która polega na tak zwanej podmianie powietrza czyli dostarczeniu świeżego i czystego a usunięciu zużytego i zanieczyszczonego z naszych pomieszczeń. System ten zapewni nam odzysk energii i to aż w 90% a dzięki temu raz wytworzone ciepło wykorzystywane jest ponownie. Dodatkowo powietrze nawiewane jest filtrowane, co oznacza, że nie ma w nim kurzu, zanieczyszczeń takich jak dwutlenek węgla czy zapachy, ponieważ są one zatrzymywane w tych filtrach. Zasada działania całego systemu jest bardzo prosta. Powietrze z zewnątrz zasysane jest przez otwór w ścianie budynku a następnie kanałami wentylacyjnymi przemieszcza się do rekuperatora. Tam zostaje oczyszczone oraz ogrzane a następnie kanałami wentylacyjnymi dostarczane jest do naszych pomieszczeń (salonu, sypialni czy gabinetu). Z kolei brudne i zanieczyszczone powietrze (z kuchni i łazienek) zasysane jest do kanałów wentylacyjnych i wędruje do rekuperatora. Tutaj oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim a następnie jest usuwane na zewnątrz budynku. Cały proces odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Dzięki prawidłowemu montażowi możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Oczywiście wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej, która powoduje duże straty ciepła, ponieważ ucieka ono przez szczeliny lub komin, przez co nasze rachunki za ogrzewanie są dosyć wysokie.

 

Close Menu